Aktualności
Tajemnice leśnych zabytków
Słysząc hasło „zabytek” większość z nas pomyśli zapewne o pałacu, świątyni lub zbiorach muzealnych
To słuszne skojarzenie. Właśnie dla ochrony tego rodzaju miejsc i artefaktów, których znaczenie dla świata jest z jakiegoś powodu ponadprzeciętne, ustanowiono w 1983 roku Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków.
Lasy skrywaja wiele tajemnic i znanych, mniej znanych lub też często zapomnianych miejsc. W bezpośrednim sąsiedztwie lasów Nadleśnictwa Karczma Borowa znajduje się Zespół Dworsko-Parkowy w Witosławiu. Dwór z końca XIX w., otoczony wcześniejszym parkiem z 2. poł. XIX w., jest położony malowniczo nad Jeziorem Witosławskim. Pałac wzniesiono najprawdopodobniej na przełomie XIX i XX w. dla Theodora Opitza von Boberfeld. Ostatnim, przedwojennym właścicielem Witosławia był Konstanty Opitz von Boberfeld.
Częścią Zespołu Dworsko-Parkowego w Witosławiu leżącym na terenach zarządzanych przez Nadleśnictwo Karczma Borowa jest miejsce warte zainteresowania. Po stronie południowo-zachodniej, w lesie poza granicami parku zachowało się mauzoleum rodziny Opitz von Boberfeld z 4. ćw. XIX w. Po zakończeniu II Wojny Światowej rodzina Opitzów wyjechała do Niemiec, a przez Witosław przeszła Armia Radziecka. Żołnierze stacjonujący w Pałacu zdewastowali mauzoleum, a trumny wrzucili do jeziora. Po ich odejściu mieszkańcy wsi zebrali szczątki i pochowali je we wspólnej mogile.
Zapraszamy na stronę Facebooka Witosław - Gmina Osieczna. Tam znajdziecie relację z akcji uprzątania okolicy mauzeleum.
"Z inicjatywy mieszkańców Witosławia, dzięki przychylności Nadleśnictwa Karczma Borowa, które jest gospodarzem terenu, za wiedzą Gminy Osieczna- właściciela obiektu, odbyło się dzisiaj sprzątanie terenu wokół Mauzoleum w Witosławiu, miejsca, które jest integralną częścią naszej wsi i świadczy o jej historii. Stanowi cel spacerów wielu pokoleń „witosławiaków”. Jest również bliskie mieszkańcom okolicznych miejscowości, którzy również przybyli na sprzątanie. Naszym celem jest oddanie należnego szacunku temu miejscu i zabezpieczenie go przed niszczycielską siłą czasu.
Zachęcamy również do odwiedzenia strony internetowej Narodowego Instytutu Dziedzictwa, gdzie mozna zapoznać się z dokumentacją mauzoleum lub wyszukać inne interesujące nas zabytki.