Lista aktualności Lista aktualności

100 pytań i odpowiedzi na 100-lecie Lasów Państwowych

To już kolejny rok z rzędu, gdy przy udziale Radia Elka możemy przybliżyć wszystkim ciekawym naszych lasów tego co się w nich dzieje.

26 marca gościliśmy na leśnych ostępach Nadleśnictwa Karczma Borowa redaktorów z Radia Elka.

Tym razem nasza audycja była poświecona zagadnieniom:

1.    Karty z kalendarza 100 lat istnienia Lasów Państwowych – leśnik kiedyś i dziś;
2.    O czym szumią drzewa Nadleśnictwa Karczma Borowa;
3.    Spotkanie z przeszłością . Wspomnienia starszych leśników;
4.    100 lat w życiu lasu – zmarszczki, bruzdy, guzy, róże i listwy (znamiona drzew, czyli jak wiele cech łączy drzewa i ludzi).

Gościem specjalnym był pan Aleksander Świgoń emerytowany Nadleśniczy Nadleśnictwa Karczma Borowa. Nie da się mówić o historii bez ludzi, bo to oni ją tworzą.

"Lasy Państwowe powstały w 1924 roku, utworzył je jako Państwowe Gospodarstwo Leśne premier RP Władysław Grabski. Był to bardzo trudny czas dla leśników: lasy były bardzo mocno zniszczone po I wojnie światowej, ponieważ okupanci, zwłaszcza Niemcy, prowadzili rabunkową gospodarkę leśną. W 1920 roku powierzchnia lasów wynosiła 19 procent terytorium Polski, do 1939 roku udało się ją zwiększyć do 22 procent. Warto dodać, że dziś powierzchnia zalesiona to ponad 30 procent Polski.

O ile leśnicy w całej Polsce obchodzą 100-lecie swojej ”firmy”, o tyle w Wielkopolsce jest ona o 4 lata starsza. W 1920 roku powstało Ministerstwo Byłej Prowincji Poznańskiej, w skład którego wchodziły cztery Dyrekcje Lasów Państwowych, w tym dzisiejsza Regionalna Dyrekcja LP w Poznaniu, na terenie której znajduje się Nadleśnictwo Karczma Borowa. Emerytowany nadleśniczy Aleksander Świgoń przedstawił historię tej instytucji: jak się okazuje, była ona bardzo dynamiczna. - Nadleśnictwo powstało jeszcze w czasach zaboru pruskiego w 1911 lub 1914 roku, po powrocie tych terenów do Rzeczpospolitej pierwsza siedziba mieściła się w Lesznie przy ulicy 17 Stycznia - opowiadał A. Świgoń.

Budynek byłego nadleśnictwa przy ul. 17 Stycznia w Lesznie

W 1927 roku siedzibę przeniesiono do Żegrowa w powiecie śmigielskim.

Siedziba nadlesnictwa w Żegrowie

Zaraz po II wojnie światowej, w 1945 roku, nastąpiła kolejna przeprowadzka do Dąbcza w gminie Rydzyna. Budynek znajduje sie w lesie, niedalego zalewu w Dąbczu.

Zrzut mapy google z zaznaczonym budynkiem byłego nadleśnictwa Dąbcze

Warto dodać, że w 20-leciu międzywojennym - poza państwowym nadleśnictwem - działało także nadleśnictwo prywatne, należące do hrabiego Mielżyńskiego, jego siedzibą był dworek w Karczmie Borowej. Właśnie tu ostatecznie trafiła siedziba nadleśnictwa w 1948 roku, jednak cały czas nosiło ono nazwę Nadleśnictwo Leszno. Dopiero w 1966 roku przemianowano je na Nadleśnictwo Karczma Borowa.

Budynek obecnej siedziby Nadleśnictwa Karczma Borowa (fot. Archiwum Nadl.)

Podczas naszej wizyty mówiliśmy nie tylko o historii instytucji, ale także o historii roślinności, zwłaszcza drzew. Joanna Girtler zaprezentowała słuchaczom zmarszczki, bruzdy, guzy, róże i listwy, czyli znamiona widoczne na pniach, pozostałości po ”przejściach” drzew: uszkodzeniach, złamaniach, chorobach albo atakach szkodników."

Kolaż zdjęć - widoczne wady i uszkodzenia na drzewach (fot. J. Girtler)