Lista aktualności Lista aktualności

Równonoc - dłuższy dzień by sadzić las

W tym roku równonoc wypadła 20 marca, dokładnie o 4:07

Włanie wtedy rozpoczął się pierwszy dzień astronomicznej wiosny, a kolejne dni będą już dłuższe niż 12 godzin.

Równonoc, znana również jako ekwinokcjum, to zjawisko astronomiczne, które ma miejsce dwa razy w roku, gdy Słońce znajduje się dokładnie nad równikiem Ziemi. W tym czasie dzień i noc mają na całym świecie mniej więcej równą długość, co wynika z położenia Słońca względem Ziemi.

20 marca obchodziliśmy również Międzynarodowy Dzień Szczęścia

Wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia od maleńkiej owadów, po ogromne dęby.

Coraz cieplejsze dni spowodowały ożywienie w mrowisku. Mimo że temperatura jeszcze nas nie rozpieszcza, to mrówki czują wiosnę. Otwierają kanały ogrzewające podziemia, są przy tym bardzo czujne i jak tylko temperatura spada „ogrzewanie” działa bez zarzutu – kanały zamykane są natychmiast.

Kolaż zdjęć mrówki (fot. J. Girtler)

Wiosna to czas intensywnej pracy leśników. Rozpoczynają się ważne prace przy odnowieniach i zalesieniach. Zanim jednak posadzimy cenne gatunki liściaste lub gatunki wzbogacające siedliska musimy postawić grodzenie, aby zabezpieczyć je przed miłośnikami świeżych pędów.

Kolaż zdjęć sadzenie drzew liściastych w grodzeniu (fot.J. Girtler)

Praca na szkółce leśnej wrze. Wszyscy uwijają się podczas wyciągania i selekcjonowania młodych sadzonek.

Kolaż zdjęć z prac na szkółce leśnej (fot. J. Girtler)

To już kolejny rok z rzędu, gdy leśniczy z Nowego Światu gościł na swoim terenie uczniów Szkoły Podstawowej im.Tadeusza Łopuszańskiego w Dąbczu. Kolejne klasy zarówno młodszych uczniów, jak i starszych wraz z wychowawcami sadziły sosnę pod kostur oraz dęba przy użyciu szpadla.

Kolaż zdjęć sadzenie lasu przez uczniów szkoły podstawowej (fot. J. Girtler)

Pamietajmy - zielonym do góry, korzenie nie moga być podwinięte, nie można posadzić zbyt płytko, ani całkowicie przysypać, mocno przydeptać wokoło, by nie było przestrzeni powietrznej, a poźniej już tylko ptrzeć, jak rośnie las.

ABC sadzenia lasu
Dobrze wykonane sadzenie powinno ułatwić sadzonkom adaptację do warunków występujących na uprawie leśnej. Sadzenie rozpoczyna się zwykle jak najwcześniej na wiosnę, po rozmarznięciu ziemi, a na terenach z wysokim poziomem wód gruntowych – po lekkim obeschnięciu podłoża. Odnawiając sadzonkami z zakrytym systemem korzeniowym, możemy to robić niemal przez cały rok.
Sadzenie wykonuje się głównie ręcznie. Zależnie od gatunku, wieku sadzonek, warunków siedliska, sposobu przygotowania gleby – stosuje się różne techniki sadzenia, np. sadzenie w szparę (inaczej: „pod kostur” – najmniejsze sadzonki), w jamkę i w dołki (największe i najstarsze sadzonki).

Rycina przedstawiajaca sposób sadzenia pod kostur ( https://www.sadowniczy.pl)