Lista aktualności Lista aktualności

Dokąd nocą tupta jeż?

10 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Jeża

O tej porze roku, te kolczase i sympatyczne małe drapieżniki już dawno śpią zwinięte w ciasny kłębuszek w swoim gnieździe z liści i trawy, ukrytym wśród gałęzi na ziemi. Ten sen to hibernacja, najgłębszy rodzaj snu związany z zimowaniem. Chodź zwierzę co jakiś czas i tak się na krótko wybudza. W czasie hibernacji temperatura ciała spada, maleje częstotliwość oddechu i liczba uderzeń serca.

Grafika jeża

Lato jest porą, kiedy jeże intensywnie żerują, aby zgromadzić zapasy tłuszczu przed zimą. Drapieżniki te chętnie zjadają owady, dżdżownice, a nawet jaszczurki, węże (są do pewnego stopnia odporne na jad żmij), niewielkie gryzonie czy jaja ptaków. W poszukiwaniu pokarmu jednej nocy są w stanie przejść nawet 3 km. To właśnie ich dieta sprawia, że dla wszystkich ogrodników jeże są bardzo pożyteczny. To przecież pogromcy ślimaków.

W Polsce występują dwa gatunki: jeż wschodni (Erinaceus concolor), zamieszkujący tereny niemal całej Polski oraz jeż europejski lub zachodni (Erinaceus europaeus), którego granica zasięgu przebiega przez Śląsk, Ziemię Lubuską oraz Pomorze Szczecińskie. Jeże są największymi ssakami owadożernymi w kraju. Długość głowy i tułowia osiąga 20-30 cm, posiadają krótki 2-5 cm ogonek, mogą ważyć 0,6 - 2 kg. Ich ubarwienie ma kolor szarobrunatny a po stronie brzusznej biało-szary lub brunatny..

Wyobrażenie o tym, że na grzbiecie noszą jabłka mija się z prawdą, co nie oznacza, że jeże nie wzbogacają swojej diety o owoce. Wizerunek jeża z jabłkiem na grzebiecie jest bardzo silnie utrwalony, gdyż powstał już w starożytności. I na pewno nie żywią się mlekiem krowim, dorosłym jeżom może ono zaszkodzić.

Jeże są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych dzikich zwierząt żyjących w Polsce. Spotkać je można w pobliżu gospodarstw, na obrzeżach wsi i miast, w ogrodach, parkach oraz na skraju lasów. W naszym kraju występuje jeż zachodni oraz jeż wschodni.


W Polsce od 2014 roku jeż podlega częściowej ochronie gatunkowej. Oznacza to, że mamy obowiązek pomocy jeżom poszkodowanym i niezdolnym do samodzielnego życia. Światowy Dzień Jeża ma na celu uświadamianie ludzi, jak można pomóc tym małym zwierzakom.

Niestety, największym zagrożeniem dla jeży jest człowiek, dlatego tak ważne jest aby poznać zwyczaje i potrzebyjeży. Dzięki temu łatwiej bedzie je chronić.

Jak pomóc jeżom w tym ciężkim dla nich okresie?

  • warto zostawić w ogródkach niezagospodarowane fragmenty,
  • pod ogrodzeniem można zostawić trochę wolnego miejsca, tak by jeże i nie tylko mogły do niego wchodzić (jeże żywią się ślimakami, więc na ich obecności skorzystają rośliny),
  • pozostawmy w swoim ogrodzie opadłe liście oraz gałęzie, to idealne miejsce na sen zimowy,
  • wypalanie pozostałości po jesiennych porządkach, może być za

Tropy i ślady jeża

Labirynt