Lista aktualności Lista aktualności

Światowy Dzień Pszczół

Apis mellifera - czyli niosaca miód

Tak z łaciny określa się pszczołę miodną. Niektórzy myślą nawet, że jest to jedyny gatunek pszczoły jaki istnieje. Prawda jest jednak inna. Otóż świat pszczół składa się z licznej i różnorodnej rodziny spokrewnionych owadów. Są wśród nich miedzy innymi TRZMIELE, LEPIARKI, PSZCZOLNIKI, MURARKI, MIESIARKI, KOCZOWNICE.

Jest ich na prawde bardzo dużo - w Polsce około 450 gatunków, a na świecie prawie 20 tys!

Wszystkie one 8 sierpnia obchodzą swoje świeto w Polsce - Wielki Dzień Pszczół. W 2017 roku ONZ uchwaliło 20 maja Światowym Dniem Pszczoły. To oznacza, ze od 2018 roku pszczoły swiętuja dwukrotnie w ciagu roku.

Pszczoły to symbol pracowitości, troskliwości, porządku, mądrości. Żyją one na Ziemi od ponad 50 milionów lat.

W starożytności pszczołom przypisywano wyjątkową moc, traktowano je jak święte stworzenia, a produkowany przez nie miód uważano za pokarm bogów: życiodajny i dający nieśmiertelność. Zmarłych smarowano miodem, aby zapewnić im zmartwychwstanie, a na nagrobkach umieszczano wizerunki pszczół.


Z pszczołą za pan brat

„Dziwny jest niedźwiedzi ród, że tak bardzo lubi miód” tak właśnie mruczał Kubuś Puchatek wdrapując się po drzewie po miodek.Ale nic w tym przecież dziwnego, bo i my ludzie uwielbiamy ten złoty, słodki nektar.

Zanim człowiek nauczył się hodować pszczoły, owady te mieszkały w lasach i zakładały swoje gniazda w dziuplach drzew.

Bartnicy, jako przedstawiciele najstarszej formy pszczelarstwa w Polsce, aby dostać się do miodu, podobnie jak niedźwiedzie musieli wspinać się po drzewach. Bartnictwo to rodzaj leśnego pszczelarstwa polegającego na chowie pszczół w barciach (czyli w wydrążonych pniach drzew). W XIX w. właściwie zanikło ono, natomiast zaczęło rozwijać się pasiecznictwo przydomowe. Pszczelarstwo to przede wszystkim zamiłowanie, którym trzeba się po prostu zarazić. Systematyczność, troska, cierpliwość do tych owadów, wytrwałość i odwaga takimi cechami musi charakteryzować się pszczelarz. Pasieki bardzo często przekazywane są z pokolenia na pokolenie i albo ktoś „załapie bakcyla”, albo nie.

 

Nie tylko do jedzenia

Wszelkiego rodzaju miody (wielokwiatowe, gryczane, akacjowe, lipowe itd.) i inne pszczele produkty, takie jak pyłek pszczeli, propolis, mleczko pszczele, jad, wosk pszczeli od dawna wykorzystywane są przez człowieka zarówno do użytku, jak i w lecznictwie. I nic w tym dziwnego. Miód nie tylko jest on pyszny, ale ma właściwości prozdrowotne. Wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany, jest dobry na przeziębienia, kłopoty z gardłem. Ma właściwości antybakteryjne - niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki. Do tego świetnie sprawdza się jako kosmetyk. Z miodu, boskiego napoju, do dziś dnia produkuje się również napój dla ludzi.  Miód pitny, bo o nim mowa, to jeden z najpopularniejszych alkoholi w Trylogii Sienkiewicza. Jego największym zaś smakoszem był Onufry Zagłoba.

 

A co jeśli nas zabraknie?


Pszczoły odpowiedzialne są za zapylanie nie tylko 70% gatunków roślin uprawianych na świecie, zapewniają również lepszą jakość owoców i warzyw.

Niektóre z gatunków (np. migdały) bez pracy pszczół w ogóle by nie owocowały. Pszczoły zapylają przecież także inne rośliny tworzące ekosystemy lądowe, produkujące tak niezbędny do życia tlen. Zgodnie z przewidywaniami naukowców, wyginięcie pszczół na świecie mogłoby spowodować ogromny głód, kryzys i wojny.

Niestety coraz częstsze i większe stosowanie pestycydów w rolnictwie oraz uodpornienie się na środki chemiczne stosowane do zwalczania pasożytniczych roztoczy (Varroa jacobsoni) atakujących pszczoły powoduje wymieranie pszczół miodnych.

- Dużym problemem dla dzikich pszczół są uprawy monokulturowe.

- Brak miedz, zadrzewień śródpolnych, starych drzew, skarp, śródpolnych stert kamieni to wszystko powoduje że brakuje kryjówek i miejsc do założenia gniazda.

- Brak wystarczającej ilości roślin miododajnych.

Dla niektórych pszczoły to uciążliwe, bzykające owady, których pojawienie się kojarzy z bolesnym użądleniem. Pszczół nie należy się bać. Gdy pszczoła żądli, niestety kończy życie i ginie, dlatego robia to one w ostateczności i dla obrony. Powinniśmy docenić ogromny trud pszczół włożony w produkcję miodu, ale również w zapylenie roślin, dzięki którym możemy żyć. Musimy dbać o te cenne owady, gdyż od nich zależy nasze życie.

Co możemy zrobic dla pszczół!

 


CZY WIESZ ŻE:
  • Większośc gatunków pszczół prowadzi samotny tryb życia. Pszczoły społeczne, jak pszczoła miodna i trzemiele, stanowia mniejszość.
  • Pszczoły żywią się pyłkiem i nektarem. Owady odwiedzajace wszystkie kwiaty specjaliści nazywają polilektycznymi. Te żerujące na kwiatach tylko wybranej, spokrewnionej ze sobą grupy roslin to owady oligolektyczne, najbardziej wyspecjalizowane zbierajace nektar tylko z jednego gatunku roslin to monolektyczne.
  • Trzy gatunki z pośród znanych pszczół żywi się mięsem - padliną. Pszczoły te wogóle nie wykorzystują pyłku jako źródła pokarmu. Żyją w Ameryce.
  • Pszczoła miodna potrafi nauczyć się rozpoznawać ludzi na zdjeciach.
  • Pszczoła niczym kukułka - Koczownica czy brzeczka białoplamka podrzucaja swoje jaja do gniazd innych pszczół. Jajo gospodarza jest niszczone przez samicę intruza lub larwa uzbrojona w potężne zuwaczki rozprawia się z konkurencją
  • Pszczołojady - zwierzeta żywiace sie pszczołami. Trzmielojad wyjada larwy, żołna poluje na dorosłe pszczoły z zasadzki, niedźwiedź brunatny uwielbia miód i czerwie, a modraszka i myszy chetnie wyjadają larwy z gniazd samotnych pszczół.

Żródła:

Justyna Kierat - Pszczoły miodne i niemiodne

www. ekokalendarz.pl