Lista aktualności Lista aktualności

Wycieczka do lasu - jak sie przygotować?

Las to miejsce , które daje niezliczone możliwości na spędzenie w nim wolnego czasu.

Każdy kto tylko ma chęć znajdzie w lesie okazję to realizowania swoich pasji, pogłębiania wiedzy, relaksowania się. Dla wielu z nas las to codzienność, nieodłączny towarzysz, obowiązkowy punkt w harmonogramie dnia. Uprawiamy w nim różnego rodzaju sporty: bieganie, jazda rowerowa ,jazda konna, nordig walking, bieg na orientacje i inne. Pasjonaci przyrody w lesie, na śródleśnych polanach, na granicy z polami i łąkami mają okazję do obserwowania flory i fauny w różnych ich odsłonach w zależności od pór roku. Miłośnicy fotografowania znajdą tu z pewnością pole do popisu w doskonaleniu swoich umiejętności. Aż w końcu las to miejsce na relaks, spacer z rodziną, piknik na łonie natury.
Nie dla wszystkich jednak las to atrakcyjne miejsce. Co roku na zlecenie CILP (Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych)  przeprowadzane jest przez PBS (Pracownia Badań Społecznych) badanie opinii publicznej na temat postrzegania Lasów Państwowych przez społeczeństwo. Otrzymane wyniki badań pozwalają również nakreślić obraz polskiego społeczeństwa. I tak jak dla wielu wizyta w lesie to oczywista oczywistość, tak badania pokazują, iż Polacy w lesie bywają rzadko.

36 % respondentów badań PBS w 2019 roku ani razu nie odwiedziło lasu, a najwięcej, bo niemal połowa (48%), z tej formy spędzenia wolnego czasu skorzystała zaledwie od kilku do jedenastu razy.

Wyniki ciekawie rozkładają się wśród mieszkańców miast w wieku 30 – 60 lat, z których aż 39% w ciągu roku ani razu nie skorzystało z dobrodziejstwa odpoczynku w lesie, a tylko co dziesiąty zadeklarował wizytę minimum raz w miesiącu.

Z czego to może wynikać? Można tylko przypuszczać. Mieszkańcy dużych aglomeracji, aby wybrać się na spacer do lasu, muszą zapewne dość daleko jechać. Taka wyprawa związana jest z czasem, jaki dysponujemy oraz z możliwościami transportu. Nierzadko ludzie po prostu nie mają pomysłu na to, co można robić w lesie lub też w jaki sposób przygotować się do takiej wycieczki.


Poniżej propozycje spędzenia wolnego czasu z dala od zgiełku miast i gonitwy za wszystkim, co rzekomo jest nam niezbędne.


Nadleśnictwa dysponują miejscami do odpoczynku, rekreacyjno – wypoczynkowe wiaty zapewnią schronienie przed deszczem czy słońcem. Przy drewnianych ławostołach wygodnie możemy zjeść drugie śniadanie i odpocząć po wędrówce, a parking leśny zapewni sanitariat. Na ścieżce edukacyjnej znajdziemy wiele informacji, a interaktywne tablice zachęcą do gry nie tylko najmłodszych.


Jeśli już wiemy jakie możliwości daje nam las i jak zagospodarować czas w nim spędzony, to teraz czas na specjalną checklistę, dzięki której spakujemy plecak i o niczym nie zapomnimy. Czarnobiała wersja do wydruku ułatwi każde wyjście w teren.


Gdy już wiemy co chcemy robić w lesie, co musimy ze sobą zabrać powinniśmy wiedzieć, jak się ubrać na taką wycieczkę do lasu.


 

Musimy pamiętać, że las jest środowiskiem przyjaznym człowiekowi, jeśli wiesz jak o nie dbać i mu nie szkodzić!

   Poniżej w postaci kilku prostych inforgrafik przedstawiamy zasady zachowania sie wlesie