Asset Publisher Asset Publisher

Wakacje w lesie

Las i Nadleśnictwo Karczma Borowa można odwiedzać cały rok

Mimo, że rok szkolny sie skończył, a wakacje trwają w pełni na zajecia edukacyjne do Nadleśnictwa Karczma Borowa można nadal przyjść. Lato to okres beztroski, zabaw, wolnego czasu, braku obowiazków szkolnych, sprawdzianów i kartkówek. I pomimo, że dzieci się cieszą, bo wakacje trwaja 10 tygodni, to rodzice ze zgrozą patrzą w kalendarz. Niestety urlopy nie są z gumy, a nie każdy ma blisko dziadków, ciocie lub sasiadów, którzy mogą zaopiekować się w tym czasie młodszymi uczniami.

Co roku szkoły czy gminy starają sie organizować półkolonie letnie dla dzieci, które potrzbują tej opieki.

My w naszym Nadleśnictwie również przyjmujemy chętne grupy, które chcą odwiedzić Centrum Edukacji Ekologicznej i Leśnej, Kącik Edukacyjny i las.

Ostatnio przeprowadziliśmy zajęcia dla grupy dzieci z leszczyńskich podstawówek.

Były one poświecone śladom i tropom zwierząt, które można spotkać w naszych lasach.

Kolaz zdjęć dzieci podczas zajęć ślady i tropy zwierząt leśnych (fot.J.Girtler)

Było rozpoznawanie zrzutów i dopasowywanie ich do właścicieli, porównywanie rogów i poroża, odgadywanie głosów zwierząt leśnych, rozpoznawanie tropów, sposóbu żerowania zwierząt, a także pozostawionych przez nie "kupek".

Kolaż zdjęć, dzieci podczas zajęć ślady i tropy zwierząt (fot.J.Girtler)

Uczniowie układali puzzle małe drewniane, gdzie musieli dopasować tropy do właścicieli, ułożyć leśną rodzinę, a także odgadnąć z jakiego drzewa pochodzi owoc i liść. Frajdą były również wielkogabarytowe puzzle, a na koniec gry plenerowe i ognisko w Kaciku Edukacyjnym.

Bezpiecznie w lesie – o czym pamiętać?
1. Zabierz ekwipunek dostosowany do warunków i pogody.
2. Pamiętaj o przekąskach i napojach, czyli przenośny zapas energii.
3. Zabezpiecz się przed insektami.
4. Pierwsza pomoc – przypomnij sobie, jak postępować.

Bezpieczne wakacje w lesie – dodatkowe wskazówki  

Podczas leśnych wędrówek, uważnie przyglądaj się oznaczeniom (znacznikom szlaków i drogowskazom), a wcześniej zapoznaj się z mapą lasu, którą znajdziesz np. w aplikacji mobilny Bank Danych o Lasach. Zapoznaj się też z komunikatami parków narodowych i lokalnych nadleśnictw. Na stronach internetowych nadleśnictwa informują o warunkach, które panują w lasach, ewentualnych zakazach wstępu, publikują mapy oraz wyjaśniają, jak odnaleźć się w danym lesie. 

Zachęcamy do zapoznania się z informacjami "Wycieczka do lasu - jak się przygotowć?"