Lista aktualności Lista aktualności

(Nie)zapomniani

Listopad to miesiąc, w którym szczególnie myślimy o zmarłych, o miejscach ich pochówku, o grobach i cmentarzach. Spacerując po leszczyńskich kniejach możemy napotkać pozostałości po starych cmentarzach, płyty nagrobne, obeliski, krzyże lub miejsca pamięci.

Las skrywa wiele tajemnic z dalekiej przeszłości. Leśnicy te szczególne miejsca traktują z szacunkiem. Niejednokrotnie dbamy o nie, chociażby wykaszając roślinność, czy zabezpieczając teren wokół nich. Coraz częściej przedstawiciele lokalnych społeczności zaczynają pielęgnować te leśne groby i przekazywać historię swoich miejscowości. Zdarza się również, iż potomkowie pochowanych osób przyjeżdżają z daleka, nawet zza naszych zachodnich granic by oczyścić grób, postawić znicz i przy szumie drzew uczcić pamięć swoich bliskich.

W kilku z ośmiu leśnictw Nadlesnictwa Karczma Borowa możemy znaleźć miejsce związane z historią ludzi, którzy walczyli o wolność lub byli prześladowani.

Leśnictwo Nowy Świat - miejsce rozstrzelania obywateli różnych narodowości przez hitlerowskich oprawców w latach 1943-45

Leśnictwo Kąkolewo - Miejsce upamiętniające śmierć żołnierzy z 6 p. Strzelców Wielkopolskich walczących podczas Powstania Wielkopolskiego (1918-1919)

Leśnictwo Tarnowa Łąka - nieczynny cmentarz niemiecki

Lesnictwo Nadolnik - 3 zachowane nagrobki po starym cmentarzu niemieckim z XIX wieku

 

Grób i miejsce egzekucji 21-letniego Żyda polskiego pochodzenia, którego niemcy powiesili  prawdopodobnie za kradzież jedzenia.

Żydowska tradycja mówi, iż odwiedzając mogiłę zamiast kwiatów zostawiamy kamień