Lista aktualności Lista aktualności

Finał sadzenia za nami.

Zielonym do góry i tak też było!

Finał promocji wspólnego sadzenia lasu miło zaskoczył nas wszystkich. 8 kwietnia już przed godziną 9:30 zjawiła się grupa uczniów wraz z opiekunem ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Lesznie. Wyposażeni w rękawice, wiele energii i wiedzę ruszyli na powierzchnię. Pod bacznym okiem leśników z Nadleśnictwa Karczma Borowa, jako pierwsi posadzili swoje drzewka.  Z minuty na minutę chętnych przybywało. I młodzi i starsi, przedszkola, szkoły oraz klub seniora wszyscy ochoczo przybili do nadleśnictwa. W pewnym momencie trzeba było ustawiać się w kolejce, aby móc skorzystać ze szpadli. Chętni mogli sprawdzić nie tylko swoją siłę fizyczna, ale również zasoby wiedzy. W naszym namiocie na uczestników akcji czekały gry i zabawy. Rozpoznawanie zwierząt i drzew leśnych, ptaków i szyszek, pytania o las, zagadki dla najmłodszych.

Każdy kto mógł chwycić za łopatę, nie tracąc czasu, ruszał do akcji.

To naprawdę niespotykana i wyjątkowa sytuacja, gdy wspólnie posadzić drzewo mogła cztero-pokoleniowa rodzina. Najstarszy przedstawiciel rodu wraz z najmłodszym tworzyli świetny duet.

Były prezydent Leszna pan Tomasz Malepszy tego dnia również nie przepuścił okazji by mieć swój udział w sadzeniu leszczyńskich lasów. Gratulujemy!

Choć efekty swojej pracy będzie można zobaczyć dopiero za około 5 lat, gdy posadzone drzewka odpowiednio się ukorzenią i zaczną rosnąć,  to nikogo to nie zrażało. Na powierzchni 0,40 ha posadzono niemalże 1, 5 tys. sadzonek. Był to przede wszystkim dąb szypułkowy, ale również niewielkie domieszki graba i jarzęba pospolitego. Sadzonki zostały zakupione i przekazane przez firmę EUROLINE producenta mebli tapicerowanych.

W siedzibie Nadleśnictwa Karczma Borowa mieliśmy również przyjemność wręczyć nagrodę w postaci  "Kosza pełnego leśnych skarbów". Zwycięzcą w konkursie ogłoszonym w falach Radia Elka okazał się pan Zbigniew Mikołajczak. Spośród 150 nadesłanych sms-ów z poprawną odpowiedzią on okazał się być najszybszy. Gratulujemy.

CZY WIESZ ŻE:

W tym roku na terenie RDLP w Poznaniu zostanie posadzonych blisko 35 mln drzewek. Leśnicy zalesią tym samym powierzchnię blisko 3 300 ha, to prawie tyle co 4 900 boisk piłkarskich.

Corocznie na terenie całej Polski leśnicy sadzą 500 milionów drzew, czyli 1000 drzewek na minutę!