Lista aktualności Lista aktualności

W marcu jak w garncu

Taki pogodowy sos!

Pogoda

Deszcz, grad, śnieg, wiatr oraz słońce wszystkiego tego mogliśmy doświadczyć dwa dni temu. I taki właśnie jest marzec. Pomimo, że już prawie mamy go za sobą, to z parasolem warto sie nie rozstawać. Aura zmienia się bardzo szybko.

Z przyjściem wiosny nie tylko pogoda się zmienia. To właśnie wiosna daje nam najlepsze możliwości do obserwacji dzikiej przyrody.

Co wiosną słychać w lesie?

Wchodząc do lasu usłyszymy przede wszystkim niesamowitą kakofonię dźwięków wydawanych przez ptaki. Intensywnie śpiewają zarówno te, które u nas zimowały np.: sikory, kowalik, kos czy mysikrólik, jak i te które wróciły z ciepłych krajów, to może być drozd śpiewak, wilga, szpak czy zięba. Zapewne usłyszymy dźwięk przypominający terkot karabinu maszynowego. To dzięcioł duży bębni w specjalnie wyszukany przez siebie suche konary dębowe lub sosnowe. Uderza przy tym kilkanaście razy na sekundę.

Ptasie gniazdo na drzewie (fot. J.Girtler)

O żadnej porze roku nie dzieje się w lesie tyle, co właśnie wiosną. Można to nazwać „eksplozją życia”. Spacerując po lesie liściastym takim jak dąbrowa, czy grąd spotykamy się z tzw. aspektem wiosennym. W kwietnio dno lasu pokrywa się dywanem kolorowych kwiatów takich jak: przylaszczka, kokorycz, ziarnopłon wiosenny, zawilec żółty, zawilec gajowy, czy złoć żółta. Te małe rośliny runa leśnego śpieszą się wykiełkować i zakwitnąć, zanim korony drzew pokryją się listowiem i ogranicza dopływ promieni słonecznych.

Kwitnące dno lasu (fot. arch.Nadl. Karczma Borowa)

Marzec i kwiecień to czas, kiedy w lesie można spotkać „poszukiwaczy skarbów”. W tym okresie właśnie samce jeleni i danieli zaczynają zrzucać poroże. Wzrost, rozwój oraz zrzucanie poroża związane są z poziomem testosteronu w organizmach tych zwierząt. W przeciwieństwie do zwierząt, które posiadają rogi: żubry, muflony, właśnie jelenie, sarny, daniele zrzucają poroże. W ich miejsce powstaje nowe, większe, bardziej okazałe. Zrzucane poroże, czyli tzw. zrzuty można zbierać. Są one własnością znalazcy. Wykorzystuje się je do wyrabiania różnorakich przedmiotów np. biżuterii, ozdób, rękojeści noży, czy elementów mebli.

Zrzut jelenia (fot.J.Girtler)

Serdecznie zapraszamy do lasu. Zachęcamy do ciekawych obserwacji dzikiej przyrody wiosną.