Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Z głową w chmurach – wieża widokowa

Już stoi i zaprasza, a chętnych nie brakuje.

Jagoda II to nowa, drewniana wieża widokowa, którą możemy podziwiać w naszym lesie. Na terenie leśnictwa Kąkolewo stanęła 30 metrowa konstrukcja. Projekt finansowany był przez Urząd Miasta i Gminy Osieczna, a środki pozyskane między innymi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Jagodę II widać z oddali, ale ciekawsze jest to co można zobaczyć wspinając się na jej szczyt. Trzeba pokonać 152 stopnie i niemalże z głowa w chmurach można już podziwiać krajobraz okolicy. Jeziora, lasy, wsie. Krajobraz przez cały rok zmienia się wraz z porami roku i o każdej z nich będzie wyglądał znakomicie.
Jagoda II stanęła w miejscu starej Jagody, która miała tylko 8 metrów. Otaczający las przerósł ją. Nie spełniała już swojej rekreacyjnej funkcji i była niestety nadgryziona zębem czasu. Była jednak przez kilka lat jedną z największych atrakcji turystycznych gminy Osieczna. Zapewne dlatego zdecydowano się na budowę nowej jej wersji.
Dotrzeć do Jagody II jest nietrudno, gdyż drogę wskazują tablice informacyjne. Jadąc od strony Leszna w stronę Osiecznej należy skręcić w prawo, tuż za stacją benzynową, w drogę w kierunku Ponieca. Tablica tuż za lasem informuje, w którym miejscu należy ponownie skręcić w prawo.

Tablica informacyjna Jagoda II

Przy lesie znajduje się miejsce postoju pojazdów, dalej już należy się udać pieszo lub rowerem. Po drodze mijamy kilka tablic przedstawiających ciekawostki i istotne kwestie dotyczące flory i fauny naszych lasów. Miedzy innymi możemy przeczytać o:
- Żółwiu błotnym, którego rezerwat jest na terenie gminy Osieczna,
- Tlenie i drzewach, które go dostarczają,
- W jaki sposób możemy dbać o lasy,
- Funkcjach jakie pełni las dla nas ludzi.

tablice edukacyjne

Jagoda II to atrakcja nie tylko dla miejscowych, przyjezdnych  turystów, fotografów ale i dla nas leśników.  Można wyrwać się z biura, spacerkiem przez las, dotrzeć do wieży, wspiąć się na górę i cieszyć się chwilą relaksu.