Wydawca treści Wydawca treści

Zielony Punkt Kontrolny

Orientuj się w terenie

Co to są te punkty kontrolne?

Już od dwóch lat na terenie leśnictwa Karczma Borowa i Kąkolewo wyznaczony jest obszar, na którym można uprawiać biegi na orientację, czyli orientering. Zielony Punkt Kontrolny, bo o nim mowa, to polska wersja koncepcji obszarów leśnych z siecią stałych punktów kontrolnych znanych na świecie pod nazwą Permanent Orienteering Courses. Orientering to różne formy orientacji w terenie z wykorzystaniem mapy (zarówno turystyczne, rekreacyjne, jak i sportowe) uprawiane w formie pieszej, rowerowej, a zimą przy odpowiedniej pokrywie śnieżnej, także z wykorzystaniem sprzętu narciarskiego.

Obszar, który udostępnia Nadleśnictwo karczma Borowa to powierzchnia 6,8 km kwadratowych, na której znajduje się 45 stałych punktów kontrolnych - drewnianych słupków, wyposażonych w perforator – mechaniczny kasownik oraz numer punktu.

Aby skorzystać z projektu, wystarczy zapoznać się z regulaminem, następnie pobrać mapę na telefon lub wydrukować ją i można ruszać do lasu w poszukiwaniu punktów kontrolnych.

Zadanie polega na dotarciu do punktów oznaczonych na mapie od 31, cały czas biegnąc drogami leśnymi o różnym poziomie użyteczności. Po dotarciu do punktu należy sprawdzić numer słupka i odbić charakterystyczny wzór.

Szgółowy Opis punktów kontrolnych przedstawia poniższa grafika  (http://poznajpoznan.com/wp-content/uploads/2013/04/Opisy-Punktow-Kontrolnych.jpg)

Oznaczenia na mapie - kolory

Kolor zielony na mapach zawsze był kojarzony z terenami leśnymi, podobnie jest w tym przypadku. Jednak nie do końca, bowiem im ciemniejszy jest kolor tym las jest młodszy, a więc też trudniejszy do przebiegu, gęstszy. Według Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 roku stałym zakazem objęte są uprawy leśne do 4 m wysokości.

Kolor biały to również las, jednak już starszy i dostępny, w którym możemy biec, ale ostrożnie!!!

Jeśli chodzi o pozostałe poligony widoczne na naszych mapach to są jeszcze kolory żółty (pomarańczowy) oraz czarny. Pierwszy z nich oznacza grunty rolne i pola uprawne lub tzw. pasy zaporowe- poletka służące do dokarmiania zwierzyny w lesie. Kolor czarny w formie niewielkich regularnych kształtów, to tereny zabudowane.

Kolor niebieski podobnie jak i na innych mapach zawsze będzie przedstawiał wody, zarówno stojące jak i płynące, a więc jeziora, rzeki i potoki. Kolorem niebieskim w postaci kratownicy i innych poziomych kresek zaznaczone są tereny niedostępne, te omijamy szerokim łukiem.

 

Zielony Punkt Kontrolny stanowi integralną część papierowej mapy turystyczno - leśnej Nadleśnictwa Karczma Borowa dostępnej bezpłatnie w siedzibie nadleśnictwa.

Pamiętaj, że…

Wszystkich zainteresowanych tego typu forma rekreacji zapraszamy do naszego lasu. Jednocześnie przypominamy, iż wszelkiego rodzaju tablice informujące ZAKAZ WSTĘPU, mają uchronić każdego kto wchodzi do lasu. Informacje te umieszczone są w większości wypadków na obszarach objętych pracami leśnymi. Przebywanie na ich terenie grozi utrata zdrowia, kalectwem, a w skrajnym przypadku śmiercią.   

Orientuj się w Lesznie

Zapraszamy na oficjalna stronę facebook społeczności Orientering Leszno, która ma na celu promocję w Lesznie i okolicach tego sportu - kliknij w obrazek poniżej

 

Pobierz mapy znajdujace sie w załączeniu i biegaj w Karczmie Borowej