Wydawca treści Wydawca treści

Lasy HCV I EKOSYSTEMY REPREZENTATYWNE

Lasy HCV (High Conservation Value) oraz strefy ochronne i powierzchnie ochronne oraz ekosystemy referencyjne na terenie naszego Nadleśnictwa.

Wytyczne w sprawie procedury wyznaczania i ewidencjonowania powierzchni referencyjnych.

Zgodnie z Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (FSC-STD-POL-02-2024, Zasadą 6, która wskazuje, że: „Organizacja utrzyma, ochroni lub przywróci usługi ekosystemowe i wartości przyrodnicze Jednostki Gospodarowania a także musi unikać i minimalizować negatywne skutki wpływu na środowisko”, kryterium 6.5 „Organizacja identyfikuje i chroni powierzchnie referencyjne ekosystemów rodzimych lub przywraca je do bardziej naturalnych warunków. Jeśli powierzchnie referencyjne nie istnieją lub nie są wystarczające, Organizacja przywróci cześć Jednostki Gospodarowania do bardziej naturalnych warunków. Rozmiar obszarów i środki podjęte w celu ich ochrony lub przywrócenia, również na plantacjach, będą proporcjonalne do stanu ochrony i wartości ekosystemów na poziomie krajobrazu oraz skali intensywności i ryzyka prowadzonych działań gospodarczych”.

Na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa wyznaczono w celu zachowania oraz zaznaczono na mapach przykłady istniejących w krajobrazie ekosystemów tzw. powierzchnie referencyjne* (representative sample areas).

Wytyczne dotyczące ewidencjonowania i wyznaczania obszarów o szczególnych wartościach ochronnych – HCV (High Conservation Values)

Zgodnie z Przejściowym Standardem Odpowiedzialnej Gospodarki Leśnej FSC dla Polski (FSC-STD-POL-02-2024, Zasadą 9: Szczególne wartości ochronne, Organizacja (RDLP) utrzymuje i wzmacnia szczególne wartości ochronne w Jednostce Gospodarowania (nadleśnictwo) poprzez zastosowanie podejścia przezornościowego. Kryterium 9.1:  Organizacja poprzez zaangażowanie z zaangażowanymi i zainteresowanymi stronami oraz innych środków i źródeł, ocenia i odnotowuje obecność i status poniższych wartości ochronnych w Jednostce Gospodarowania proporcjonalnie do skali, intensywności i ryzyka prowadzonych działań gospodarczych oraz prawdopodobieństwa występowania szczególnych wartości ochronnych:

HCV 1 – Różnorodność gatunkowa. Koncentracja różnorodności biologicznej z uwzględnieniem gatunków endemicznych oraz gatunków rzadkich i zagrożonych, która jest znacząca na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym.

HCV 2 – Ekosystemy i mozaiki na poziomie krajobrazu. Nienaruszone krajobrazy leśne oraz ekosystemy i mozaiki ekosystemów występujące na poziomie krajobrazu, które są znaczące na poziomie globalnym, regionalnym lub krajowym, i które zawierają zdolne do przeżycia populacje większości naturalnie występujących gatunków z ich naturalnym wzorem rozmieszczenia i zagęszczenia.

HCV 3 – Ekosystemy i siedliska. Rzadkie lub zagrożone ekosystemy, siedliska lub ostoje.

HCV 4 – Kluczowe usługi ekosystemów. Podstawowe usługi ekosystemów w sytuacjach kluczowych, włączając w to ochronę zlewni wodnych i kontrolę erozji wrażliwych gleb i zboczy.

HCV 5 – Potrzeby społeczności lokalnych. Miejsca i zasoby o fundamentalnym znaczeniu dla zaspokajania podstawowych potrzeb społeczności lokalnych lub ludności rdzennej (w zakresie środków do życia, zdrowia, odżywiania, wody itp.) zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.

HCV 6 – Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o globalnym lub krajowym znaczeniu kulturowym, archeologicznym lub historycznym i/lub kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, ekonomicznym lub religijnym/uświęconym dla tradycyjnej kultury lokalnych społeczności lub ludności rdzennej, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie tych społeczności lub ludności rdzennej.

Na terenie nadleśnictwa, zgodnie z „Krajowymi Ramami Szczególnych Wartości Ochronnych dla Polski” zidentyfikowano w celu monitorowania i utrzymania obszary o szczególnych wartościach ochronnych.

Nadleśnictwo Karczma Borowa zaprasza społeczeństwo do konsultacji dotyczącej przede wszystkim propozycji obszarów z kategorii HCV 6.2. Lasów mających  kluczowe znaczenie kulturowe, ekologiczne, gospodarcze lub religijne dla tradycyjnej kultury społeczności lokalnych.

Uwagi i wnioski do lasów w kategorii HCV można składać w sposób ciągły na wzorze zamieszczonym poniżej. W poniższych załącznikach można zobaczyć lokalizację wyznaczonych ekosystemów referencyjnych i lasów HCV występujących w naszym nadleśnictwie.

 

 


Certyfikaty

 

PEFC Council (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999 roku. Głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywana przez jednostki niezależne.
PEFC dostarcza mechanizm potwierdzającego, że nabywcy drewna i wyrobów z papieru promują zrównoważoną gospodarkę leśną.PEFC jest ogólnoświatową organizacją powołaną dla oceny i wzajemnego uznawania krajowych systemów certyfikacji, opracowanych przez wiele zainteresowanych stron.


Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wdrożyła oraz stosuje kryteria określone w dok. Nr 4 Rady PEFC Polska – „Polskie kryteria i wskaźniki trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów dla potrzeb certyfikacji lasów". Posiada certyfikat ważny od 13 lipca 2024 roku do 12 lipca 2027 roku.
Aktualne dane dotyczące PEFC, dostępne sa na stronie www.pefc-polska.pl. 

Więciej informacji o certyfikacji lasów znajduje się na stronie RDLP w Poznaniu
 

 

Materiały do pobrania


Konsultacje społeczne HCV kategorii 4.3 i 6.2

W związku z wznowieniem certyfikacji FSC zapraszamy do konsultacji społecznych dot. wyznaczenia obszarów o szczególnych wartościach ochronnych - HCV kategorii 4.3 oraz 6.2 na terenie Nadleśnictwa Karczma Borowa

HCV 4.3 Ochrona innych lokalnie istotnych usług ekosystemowych zidentyfikowanych przez zarządcę, które występują w jednostce gospodarowania.

Usługi ekosystemowe to korzyści, jakie ludzie czerpią z natury. Lasy zapewniają społeczeństwu szeroki zakres korzyści, od obiegu czystej wody, po żyzną glebę i sekwestrację dwutlenku węgla.

Konsultacje mają charakter ciągłyObejmują one:

a. usługi zaopatrzenia, takie jak żywność, produkty leśne i woda;

b. usługi regulacyjne, takie jak regulacja powodzi, susz, degradacji gleby, jakości powietrza, klimatu i chorób;

c. usługi wspierające, takie jak tworzenie gleby i obieg składników odżywczych;

d. oraz usługi i wartości kulturowe, takie jak korzyści rekreacyjne, duchowe, religijne i inne korzyści niematerialne (lasy o zwiększonej funkcji społecznej).

HCV 6.2. Wartości kulturowe. Miejsca, zasoby, siedliska i krajobrazy o kluczowym znaczeniu kulturowym, ekologicznym, gospodarczym lub religijnym dla tradycyjnej kultury społeczności lokalnych, zidentyfikowane poprzez zaangażowanie z tymi społecznościami.

Obszarami HCV 6.2 mogą być:

- miejsca pamięci (cmentarze, pomniki);

- miejsca kultu religijnego;

- oraz inne miejsca i obszary wskazane przez społeczności lokalne (sama wartość rekreacyjna lasów nie jest wystarczającą podstawą do uznania HCV 6.2.).

Konsultacje mają charakter ciągły. "Kwestionariusz zgłaszania uwag/wniosków" znajduje się w materiałach do pobrania.

Zapraszamy do zgłaszania uwag oraz propozycji.